Artykuł: Złoża zmiękczające
W filtracji najczęściej stosowane są kolumny wolnostojące. Są to urządzenia, zakładane przy wejściu instalacji kanalizacyjnej do domu, oczyszczające kompleksowo wodę we wszystkich rurach. Kolumny filtrujące posiadają specjalną głowicę sterującą i zbiornik z chlorkiem sodu. Głowica sterująca, która działa najczęściej czasowo, o danych porach przepłukuje złoże roztworem solanki. Uzdatnianie wody filtrami takimi jak zmiękczacze, odżelaziacze czy odmanganiacze wymaga zastosowania różnych złóż.
-
Żywica kationitowa to kwaśny jonit, regenerowany chlorkiem sodu, którego żywotność wynosi 15 lat. Niewątpliwym plusem tego złoża jest jego niska cena. Znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w warunkach domowych.
-
Crystal-Right oprócz tego, że usuwa twardość, wychwytuje także związki żelaza, manganu. Regeneruje się tak samo NaCl. Dostępne są dwa rodzaje Cr 100 filtrujące amoniak i Cr 200, który lepiej zmiękcza wodę. Złoże swoje właściwości zachowuje przez 10lat.
-
Polifosforanem zasypuje się filtry mechaniczne. Działa on w ten sposób, że łączy się ze związkami wapnia i magnezu przez co efektywnie zmiękcza wodę, lecz zmienia jest własności chemiczne.
-
Klarsanit składa się z piasku kwarcowego i złoża dolomitowego. Posiada właściwości utleniające żelazo. Regeneracja odbywa się napowietrzoną wodą.
-
Defeman wymaga instalacji zbiornika hydroforowego za napowietrzeniem. W zbiorniku rozpoczyna się proces utleniania żelaza. Wyłapuje również mangan. Złoże nie wymaga wymiany przez 5 lat.
-
Greensand usuwa kompleksowo mangan, żelazo i siarkowodór. Regeneracja odbywa się KMnO4 bez konieczności napowietrzania. Zasada działania polega na tym, iże Związki, które się trudno rozpuszczają zostają w złożu.
-
Węgiel aktywny eliminuje przede wszystkim chlor, związki rakotwórcze, metale ciężkie i inne szkodliwe substancje. Poprawia stan organoleptyczny wody. Wymaga płukania wstecznego. Żywotność do 3 lat.